prinkipo_akademi_vektör (2)
selin işcan

1978 yılında İstanbul’da doğdu.Orta ve lise öğrenimini Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde, lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde tamamladı. 2002 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları kadrosuna dahil oldu. 2001 yılından itibaren kamera karşısına da geçerek, döneminin popüler televizyon dizileri Gülbeyaz, Sultan Makamı, Aşka Sürgün, Kaybolan Yıllar, Keşanlı Ali Destanı ve Kayıp Şehir'de oynadı. 2010 yılında çocuk tiyatrosu 'Gökkuşağı Kumpanyası' nın kurucuları arasında yer aldı ve bu tiyatronun ilk oyunu olan 'Gökkuşağı'nın Altında' adlı oyunu yönetti. 2013 yılında Beyoğlu'nda açılan alternatif tiyatro ve performans sahnesi Hayal Perdesi’nin kurucuları arasında yer aldı.

Hayal Perdesi Genel Sanat Yönetmeni Selin İşcan ve Avrupa'nın önemli yönetmenlerinden Aleksandar Popovski önderliğinde hayata geçen Hayal Perdesi’nin ilk yapımı, bir Boris Vian klasiği İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz, prömiyerini 19. İstanbul Tiyatro Festivali'nde gerçekleştirdi. Boris Vian'ın en şöhretli ve son oyunu İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz, sekiz aylık bir ön çalışmanın ardından Türk, Makedon ve Hırvat sanatçıların bir araya gelmesi sonucu sahneye taşındı. Tiyatro alanında ülkemizde eşine az rastlanır çok kültürlü bir bulusmanın ürünü olan oyun, Uluslararası Üsküp Tiyatro Festivali, 68.Edinburgh Fringe Festivali ve 13. Kıbrıs Tiyatro Festivali programlarında sahnelendi.

Selin İşcan‘ın projelendirdiği oyun, bu sezon 3 ödül kazandı.

Selin İşcan, 2015 Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünün; Aleksandar Popovski ise 19.Afife Tiyatro Ödülleri’nde 'Yılın En Başarılı Yönetmeni' ödülünün sahibi olurken, Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü tarafından verilen 21.Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri’nde

'En İyi Yapım' ödülüne layık görüldü.

Özellikle çağdaş gösteri sanatları için etkili bir platform olan 68.Edinburgh Fringe Festivali programına kabul edilen Hayal Perdesi, Türkiye Tiyatrosu adına heyecan verici bir ilke imza attı. “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz”İngilizce üst yazıyla Türkçe sahnelenen ilk oyun olarak festival tarihine geçti. Kırk dokuz ülkeden tiyatroların katıldıgı festival süresince önemli basın yayın organları ve sanat otoritelerinden tam not alan oyunun performatif ve tiyatral basarısı yıldızlarla taçlandırıldı.

Selin İşcan halen İstanbul Şehir Tiyatroları Sanatçısı'dır ve Hayal Perdesi’nde Sanat Yönetmenliği görevine devam etmektedir.

Rol aldığı oyunlardan bazıları:

“Bir Yaz Gecesi Rüyası – W.Sheakspeare – İstanbul Şehir Tiyatroları – 2015 “Mahpus” M.Proust - Opole Theatre – 2014, “İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz” Boris Vian – Hayal Perdesi -2014, “İsimsiz” Özgür Kaymak Tanık – İstanbul Şehir Tiyatroları – 2013, “Bir Zamanlar” Harold Pinter – İstanbul Şehir Tiyatroları – 2010, “Tehlikeli İlişkiler” Choderlos De Laclos – İstanbul Şehir Tiyatroları – 2010, “Koleksiyoncu” John Fowles – Nilüfer Sanat Tiyatrosu – 2009, “Bozuk Düzen” Güner Sümer – İstanbul Şehir Tiyatroları -2009, “Ölümsüz Öykü” Karen Bliksen – İstanbul Şehir Tiyatroları – 2008 “Mary Stuart” Daica Maraini- İstanbul Şehir Tiyatroları -2006

“Sekiz Kadın” Robert Thomas – İstanbul Şehir Tiyatroları – 2004, “Kahvede Şenlik Var” Sabahattin Kudret Aksal

Misafir Oyuncular - 2002

Ödülleri:

Bedia Muvahhit Ödülü: 'En İyi Oyuncu' Tehlikeli İlişkiler 2011

Bedia Muvahhit Ödülü: 'En İyi Oyuncu' Medea - 2004

Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri 'En İyi Kadın Oyuncu' - Bir Yaz Gecesi Rüyası,

İmaparatorluk Kuranlar yahut Şümürz - 2015

 

Selin işcan