prinkipo_akademi_vektör (2)
pict1


İnsanlık tarihini ilerleten, geliştiren en önemli şey İnsan’ın kendisi, toplumu ve dünyası için daha iyi bir hayat kurma yönünde hedef, tasarı ve programlarıdır. 


Tarihe ihtiyacımız olduğu kadar geleceğe ve geleceği kurgulamaya da ihtiyacımız vardır, ütopyalar işte bu görebildiğimiz ufuk çizgimizi, hedefimizi, yeni bir dünyayı yaklaşık olarak öngörebilmemizi sağlarlar.
Bu bakımdan, insanlık tarihi geçmişin izi ile geleceğin ufuk çizgisi arasındaki bitmek bilmez arayışın hikâyesidir. Bu arayışın hikâyesi aslında umut ile negatif düşünce arasında salınmış, bazen birisi bazen diğeri galebe çalmış.


Öte yandan ütopyalar gelecek kuşaklara bırakılacak en önemli yol haritaları ve umut ışıltıları olmuşlardır. Oscar Wilde’ın dediği gibi: “İçinde ütopya bulunmayan bir dünya haritası bakmaya bile değmez’’.


 Prinkipo Akademi, Türkiye’de ilk kez, 3’er saatten oluşan, bir aylık Ütopya Eğitimi Programı açmaktadır.  Bu programda; ütopyalar üzerinde bir entelektüel gezintiye çıkaracak, ütopya düşüncesini, kaynaklarını, toplumlara ve dünyaya etkilerini, temel ve büyük ütopya metinlerini birlikte katılımcı okumalarla geliştirecek. 


Eğitim programımızda, bu arayışın öyküsü, büyük örnekleri, karşıt ve eleştirileri, örnek okumalarla zenginleştirilmiş bir şekilde sunulacak, bir ütopyanın nasıl oluştuğunu, dünyayı nasıl değiştirdiğine  dair ayrıntılı bir ortak çalışma yapılacaktır.

d21f016e-b9af-4733-9d0c-5a2c705b1a9c

Ütopya