prinkipo_akademi_vektör (2)

cem küçümen

 

Cem Küçümen- Gitarist, Eğitimci ve Besteci

İstanbul’da doğdu. Müziğe ilk adımını mandolin çalarak attı. Gençlik yıllarında, klasik gitar çalışmalarına Ertuğrul Şatıroğlu ile başlayan sanatçı, besteci, eğitimci ve keman virtüozu Ekrem Zeki Ün ile oda müziği ve teori çalışmalarının ardından, 1979 yılında Şadi Ensari ve Önder Arık’ın katılımıyla İstanbul Gitar Üçlüsü’nü kurdu.

O tarihten günümüze hem üçlü hem de solist olarak konserler verdi. Uluslararası gitar festivallerinde çaldı. TRT’nin hazırladığı bir çok radyo ve televizyon programına katıldı. Kopuz Oda Orkestrası, Preklasik Oda Müziği Topluluğu, Kadıköy Belediyesi İstanbul Oda Orkestrası, Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası konserlerinde solist olarak yer aldı.

37. Avrupa Forumu, Uluslararası ,6.Yıldız Gitar Günleri ve 1.Mavi Martı Gitar Festivali içerisinde yer alan gitar yarışmalarında jüri üyeliği yaptı. Carlo Domeniconi, Costas Cotsiolis ve Roberto Aussel gibi ünlü gitaristlerle çalışan Cem Küçümen, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve İstanbul Üniversitesi Gitar Sanat Dalı mezunudur. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerini Haliç Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamlamıştır.

Konservatuvarda, eğitmenliğe başladığı günden bu yana, öğrencilerini konser vermeye yönlendirmiş ve kimi zaman onlarla aynı sahneyi paylaşmıştır.

Ekrem Zeki Ün’ün bestecilik geleneğini günümüzde yaşatan nadir öğrencilerinden biri olan Cem Küçümen, bugüne kadar, solo, oda müziği, senfonik müzik, konçerto türlerinde eserler vermiş,

film, TV dizileri ve sahne müzikleri bestelemiştir. Yazmış olduğu eserlerin hemen hemen tümü,

yurtiçi ve yurtdışındaki konserlerde seslendirilmiş şanslı bestecilerimizdendir.

Gitar ve yaylı sazlar için bestelediği ‘’Concerto for Mİ’’ adlı eserinin dünya prömiyeri, 29 Ekim 2007 de, Kadıköy Belediyesi İstanbul Oda Orkestrası, İzmir prömiyeri ise 10 Kasım 2007 de, Dokuz Eylül Senfoni orkestrası tarafından gerçekleştirilmiş, her iki konserde de, Şef :Hakan Şensoy, solist: Cem Küçümen olmuştur.

Halen eğitmenliğini, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Okan Üniversitesi Konservatuvarı’nda sürdürmekte,Borusan Klasik Radyo’da, Gaye Çağlayan ile beraber “Birlikte” adlı programı hazırlayıp sunmakta, bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek olan, Uluslararası İstanbul Klasik Gitar Festivali’nde de sanat yönetmeni olarak görev almaktadır.

Ayrıca, bestecilik alanında eser vermeye ve kurucusu olduğu “İstanbul Gitar Ensemble” ile konser kariyerine devam etmektedir.

Sanatçı bir aileden gelen Küçümen’in babası, ünlü tiyatro sanatçısı ve yönetmen Zihni Küçümen,

kızkardeşi ise , popüler müzik sanatçısı Oya Küçümen’dir.

 

cemk